Головень у руці

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

В Україні головень широко росповсюджений в малих річках та придаткових системах, води яких переміщаються круглий рік. Дуже вимогливий до кисню і наявності середньої і сильної течії,  уникає стоячої води. Перекат з піщаним або кам’янистим дном,  крона що нависає над ямою з корчами – улюблені місця мешкання.

ІХТІОЛОГІЯ

Хижа риба сімейства коропових, яка на відміну від родичів, вважає за краще води з помірним і сильним плином. Головень описаний іхтіологами в 1758 році, не водиться у ставках, і дуже рідко зустрічається в проточних озерах і водосховищах. Нерест у цих риб відбувається навесні, при прогріванні води до 12 – 17 градусів Цельсія. Статева зрілість настає на другий-третій рік життя. Ця риба, зазвичай, ще в малому віці, воліє збиватися в зграї. Дорослі ж риби навпаки, полюють поодинці. Виростає в довжину до 80 сантиметрів, деякі екземпляри мають вагу до 8 кг. Живе до 25 років.

Фото головень на Самарі

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ

Це хижак. Харчується мальком, комахами, личинками і безхребетними, нерідко полює на дрібних жаб і навіть на мишей. Воблери, мушки імітації це все відмінно підходить для його лову. Варена кукурудза, коник, хрущ, хліб і сир так само не рідко припадає йому до смаку. У водоймах мешкає на ділянках з крутоярами, поваленими в воду деревами, поблизу основного струменя. Годується часто в поверхневому шарі. Головень відмінний суперник для рибалок-спортсменів. Завдяки відчайдушному опору, в бою з двоногими нерідко виявляється переможцем. Не має гострих зубів. Успіхом у рибалок при лові цієї риби користується: ловля спінінгом, нахлист і поплавцевою вудкою. Це дуже популярна риба у рибалок, які ловлять за принципом зловив – відпусти. Вивудження великої риби, завдяки відчайдушному опору, виглядає яскраво і дарує масу емоцій.

СЕЗОН ЛОВУ І ЧАС ЖОРА

Пік активності головня доводиться на час масового вильоту комах (в травні), але харчується він активно ще до нересту (переднерестовий жор). Сезон лову – весна і літо. Восени головень не виявляє особливого апетиту, але непогано ловиться на її початку . Взимку майже не харчується, піймання його з льоду – швидше виняток, ніж закономірність.

Рибалка на головнів

ІДЕАЛЬНІ УМОВИ

Перша половина дня, і не пізній вечір. Головень воліє полювати в світлий час доби.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Свою назву риба отримала за приплющену зверху масивну голову. Тіло довгасте, хвостовий і анальний плавник по контуру має темно-синє забарвлення. Головень має величезну, міцну пащу, в якій немає гострих зубів. Але це стовідсотковий хижак.

ГАСТРОНОМІЯ

У гастрономічному відношенні ця риба не особливо популярна, але вона піддається будь-якій обробці. Найбільш смачний головень у в’яленому вигляді.

Фото Головень на березі

СВІТОВІ РЕКОРДИ

Рекордний головень був спійманий в Білорусі, важив 8 кілограмів, та був завдовшки 80 сантиметрів. На жаль, ім’я автора рекорду невідомо.

Офіційний рекорд Європи – 4 кілограми 200 грамів. Цю рибу зловив в Британії Steve White, у травні 2007 року.