РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Мало хто знає про те, що в Україні водиться така риба як гірчак амурський. І даремно. Це красива рибка, вона широко розповсюджена в басейнах тих річок, що впадають в акваторію Чорного моря. Веде стайний спосіб життя і знаходиться у самому низу харчового ланцюжка. По суті – це улюблений корм для всіх хижаків, що живуть у водах України. Гірчак не володіє божевільною швидкістю у воді – це легка здобич. Може бути використаний в якості рибки для холодного акваріума.

ІХТІОЛОГІЯ

Своє міжнародну наукову назву гірчак амурський отримав у 1776 році. У нашій країні його ще називають пукась. І якщо гірчак зрозуміло чому (його м’ясо гірчить), то звідки повелася друга назва зараз вам розповім. Виявляється, раніше гірчака вживали у їжу (інгредієнт для борщу), попередньо видавивши кишки. Під час цієї процедури риба видавала звуки. Типу “пук”. Звідси і пішла назва Пукась.

Ця риба віддає перевагу ділянкам водойм, на яких присутня слабка течія, або вона відсутня зовсім. У раціоні харчування гірчака головна страва – це водорості. Дуже рідко гірчак може взяти на мотиля або хробака.

Статева зрілість настає на другому році життя, при цьому довжина тіла дорослих особин всього 3-4 сантиметри. Максимальний розмір – 10 сантиметрів. Під час нересту, а триває він з травня по серпень, самці фарбуються в шлюбний червонуватий наряд. Цікаво, що кладку ікри гірчак робить всередину перловиць та беззубок, таким чином її захищаючи.

Фото риби Гірчак амурський Канал Дніпро Донбас

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ

Спіймати горчака на спінінг, вудку або донку можна. Але це майже неможливо. Підтвердити можу, що ця риба клювала в мене на хробака і мотиля. Дуже рідко, може пару разів на рік. І то, максимум за риболовлю  3-4 штучки. А це, до речі, кращий варіант для лову окуня на живця. То, природньо, частіше за все його ловлять пасткою або “павуком” дозволенного розміру.

Ще один цікавий момент. Горчак відноситься до риб, що спеціалізуються на фіш пілінг. Так-так, вони безкоштовно надають цю процедуру. Чимось їх приваблює відмерла людська шкіра.

СЕЗОН ЛОВУ І ЧАС ЖОРА

З матеріалу вище можна припустити, що сезон лову настає з появою зелених водоростей. Взагалі, це маловивчена прісноводна риба і цілеспрямовано її не ловлять.

ІДЕАЛЬНІ УМОВИ

Літній день, на ділянці де є молюски

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Тіло високе, з дуже короткою бічною лінією. Нагадує формою тіла маленького ляща. Глоткові зуби у гірчака лежать в одному ряду і їх по п’ять з кожного боку.

ГАСТРОНОМІЯ

Зараз гірчак не вживається в їжу, але є улюбленим кормом для домашніх тварин (котів, качок і курей)