Йорж звичайний

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Йорж звичайний – хижа, стайна рибка, свою іхтіологічну назву отримав у 1758 році. Це невибагливий вид, здатний жити як в прісних, так і в солонуватих водах. В Україні він мешкає не скрізь, бо для нього потрібні тихі водойми з м’яким дном, не вкритим рослинністю. Саме на дні знаходяться основні джерела живлення цієї риби. Найбільш улюблені місця – біля затоплених дерев, палі, під мостами, під деревами що нависають над водою, причали, пляжі і тому подібні місця. Харчується в придонному шарі.

ІХТІОЛОГІЯ

Найчастіше виростає до 7-15 см, вагою до 100 грамів, але відомі випадки виловлювання особин у 25 сантиметрів завздовшки і вагою у 400 грамів. Життєвий цикл йоржа триває до 10 років. Тіло його покрите дрібною лускою і слизом, плавники мають форму колючок. Витягнутий з води йорж, відразу приймає бойовий вид, і стає дуже колючим. Уколи плавникоми йоржа болючі, тому з ним  слід бути обережним.Досьє Риби України Йорж на гачку

Точних значень температур для старту  розмноження йоржів не існує. Процес може початися як при температурі 6 градусів Цельсія, так і при 18. Але обов’язково це відбувається наприкінці весни-початку літа. Статевої зрілості йоржі досягають у віці 2-3 роки, самка відкладає ікру на глибині до трьох метрів, в кілька етапів. У першій кладці найбільші ікринки, дозрівання яких триває близько 10 діб, при температурі води близько 15 градусів Цельсія.

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ

Йоржі славляться відмінним апетитом майже цілий рік. У природі харчуються різними ракоподібними, хробаками і пиявками. Так само вони ласують дрібними рибками та винищують ікру, завдаючи шкоди популяції цінних риб. Вважається “сорною” рибою, яка веде тихий спосіб життя. Влітку ловиться на хробака, пінку і мотиля, як поплавковою снастю, так і донкою, але цілеспрямовано рибалки його не ловлять, або роблять це дуже рідко. Товщина волосіні та розмір гачка цю рибу не лякають. При лові йоржів, просто необхідний екстрактор! Бо заковтує він приманку жадібно і глибоко. Справжнє полювання за цією рибою відбувається взимку, коли зграї голодних йоржів патрулюють водойми в пошуках їжі. Блешня і мотиль дозволяють домогтися дуже гарних результатів.

СЕЗОН ЛОВЛІ І ЧАС ЖОРА

Найкраще ловиться взимку і влітку. Жор припадає на липень – серпень – вересень. Взимку йорж рівномірно харчується і є популярним об’єктом  підльодного лову

ІДЕАЛЬНІ УМОВИ

Серпневий день, коли холодно вночі. Бажано, щоб не було вітру.

Досьє Риби України Йорж Кольори

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Йорж змінює не тільки забарвлення, але і форму тіла, в залежності від місця проживання. На різних ділянках Дніпра він може мати як “худу”, так і “високотілу” будову. Так само, число колючок спинного плавника і зябрової кришки залежить від глибини проживання цієї риби. Йорж покритий захисним слизом, тому він добре захищений від різних хвороб.

ГАСТРОНОМІЯ

М’ясо йоржа дуже корисне, багате білком і мікроелементами. Юшка з йоржів, в’ялений йорж – справжній витвір рибальської кухні. Це делікатесний вид риби. Найчастіше його в’ялять і варять. В’ялений йорж – володіє унікальним смаком. Це підтверджено і ціною на нього (на ринках України, дана в’ялена рибка, коштує помітно дорожче інших прісноводних представників). Ну а те, що справжньої юшки не зваріш без йоржа – вам скаже будь-який український рибалка.