Back
Короп звичайний

Короп звичайний Cyprinus carpio

Родина: коропові

Короп звичайний — це дуже поширений в Україні представник річок, ставків та озер. Це – солодка мрія будь-якого рибалки. Бо короп, то справжній боєць! За свою популярність серед рибалок він нагороджений цілою купою призвиськ: вусатий, коропчук, чомба, рудий, тузік, гоша, паровоз, кабан, свиня…

Розрізняють два види коропа. Дикий – сазан, і культурний (декоративний) короп. Який, у свою чергу, буває дзеркальний (мінімум луски) і голий (взагалі без луски). За однією з версій, дикий короп потрапив в наші річки з Чорного моря. Фахівці виходять з того, що в тих річках, які не впадають в Чорне або Азовське море сазан не зустрічається.

Риба ця має високі кулінарні та гастрономічні характеристики. Для харчування людини використовується з доби середньовіччя, окультурений короп вирощується у великих кількостях. Існує чимало страв із цієї риби. Її смажать, варять, парять … Але не маринують і не в’ялять!

Досьє Риби України Короп у сачку

Зовнішній вигляд та особливості життя коропа звичайного

Сазан має товсте видовжене тіло, щільно вкрите лускою. Бока золотистого кольору з темною спиною. Залежно від місця проживання на черевці може бути помаранчевий відтінок, може бути і темний.

Дзеркальний короп і голий, мають більш округле тіло, з меншою кількістю великої луски. На тілі зустрічаються ділянки з абсолютно голою шкірою. У всіх коропів велика голова і напівнижній рот, міцні губи і дві пари вусів на них. У спинному і анальному плавці короп і сазан мають захисні пилки, за допомогою яких короп ріже волосінь рибалок. Ця риба може вільно жити в водоймах з низьким вмістом кисню. Через це, він активно культивується в українських комерційних господарствах. Коропи досить швидко ростуть, в ідеальних умовах приріст може сягати 1 кг за рік. У пошуках місць для нересту дикий сазан здійснює міграції на великі відстані, керуючись своєю пам’яттю.

Зовнішній вигляд звичайного коропа зазвичай характеризується наступними ознаками:

  1. Тіло коропа має висоту більшу, ніж ширину, і покрите лускою.
  2. Колір луски може варіюватися від світло-зеленого до темно-сірого з золотистим відтінком на боках.
  3. Рот розташований на передній частині голови і має дві пари вусиків, що допомагають коропу знаходити їжу.
  4. Звичайний короп має одне велике велике пістрямисте плавцеве пір’я, яке можна розкласти у вигляді віяла.
  5. Загальна довжина коропа може досягати 60 см, а вага – до 10 кг.
  6. Хвіст коропа розгалужений і складається з м’яких плавців.
  7. Очі коропа великі та розташовані на боках голови.
  8. Зуби у коропа відсутні, замість них він має фарингеальні зуби, що знаходяться у глотці і допомагають розминоювати їжу.

Цікаво, що дикий сазан здатний розрізнити сигнал небезпеки, який подається ватажком зграї! Живе в природі до 50 років. За життя набирає солідну вагу – зустрічаються особини масою понад 20 кілограмів і більше метра завдовшки. У багатьох країнах знаходиться у списку небезпечних інвазивних видів.

Розмножуються коропи при температурі вище 18 градусів за Цельсієм. Процес нереста має цікаві особливості: 3-5 самців коропа оточують самку і притискаються до неї з боків. Тим самим немов видавлюють з неї ікру. Самці стають статевозрілими у віці 3 – 5 років, самки у 4 – 6.

Максимальна довжина, см – більше 115
Максимальна вага, кг – більше 35
Тривалість життя, рік – до 50
Світовий рекорд – 48 кг (Угорщина)
Нерест при, t – 18 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову коропу звичайного:

тваринні – черв’як, мотиль, опариш, коник, п’явка, капустянка; виповзок;
рослинні – тісто, поп ап, манка, хліб, перловка, кукурудза, пшениця; макуха; бойл

Увага! У всіх внутрішніх водоймах України, мінімальний допустимий до вилову розмір коропа — 25 см. Як живець використовувати цю рибу заборонено!

Розповсюдження 70%
Харчова цінність 90%
Спротив 90%

Особливості лову коропа звичайного

Короп звичайний — дуже смачна риба, але не завжди її їдять. Інколи коропів у прямому смислі носять на руках та цілують! Є така індустрія лову, яку називають карпфішінг. Основний принцип такого лову: зловив-відпусти та ще й за спеціальними карпфішинговими правилами. Там такі незвичні дії вірують, особливо для пересічного рибалки, шо жах:)  Рибу ловлять, відчипляють гачки із застосуванням матів, обережно відпускають та ще й цілують! Раніше таке можна було побачіти лише у кіно, а зараз, це типове явище і для українських водойм.

Як і в будь-якій риболовлі в лові коропа є найпростіші види снастей і способів лову. Все починається зі звичайної вудочки з поплавцем, якої цілком успішно ловлять невеликих коропів на сільських ставках. Втім, від глухого оснащення, яке застосовувалося з часів Царя Гороху, все ж таки відійшли навіть сільські рибалки. І не дуже великий короп може обірвати таку снасть своїм стрімким кидком від берега, а потім – до берега, намагаючись перерізати волосінь своїм плавцем із пилкою-зазубриною. Або тим же кидком просто витягне волосінь у пряму лінію і…

В Дніпропетровській області — відчайдушний короп

Тут вже немає можливості використовувати гнучкість та міцність вудилища. Тому тепер частіше застосовують міцну болонську або матчеву вудку, тобто вудку з безінерційною котушкою, спеціальним поплавком і, зрозуміло, з міцною жилкою, частіше плетеним шнуром. Також використовуються спеціальні коропові гачки з  хитрим вигином, при якому риба нерідко засікається без підсікання. Зазвичай це гачки № 5-3 міжнародної класифікації. Більшу трофейну рибу ловлять на гачки № 2-1.

Рибалки більш «важкого класу» застосовують вудилища вже інших категорій, що входять у поняття «карпфішинг». Це найчастіше двоколінні потужні палиці або фідери класу хеві, здатні доставляти наживку або насадку на відстань до ста метрів і більше. Серед них найбільш звичайними і застосовуваними вважаються середні або універсальні вудилища – «multirange». Їхній тестовий діапазон досягає трьох лб. Легкі вудилища використовуються для прибережного лову, «крупнокаліберна артилерія», здатна закидати насадки та бойли за кордон ста метрів. Довжина перерахованих коропових вудлищ досягає чотирьох метрів, починаючи від найлегших в 3,6 метра.

У коропової риболовлі багато залежить і від котушки. Вона має бути силова, з передавальним числом не менше 4,2-4,6х1. Наявність байтраннера якщо не обов’язково, то бажано. Це іноді рятує вудлище від тягання його у водоймище сильною рибою. Байтраннер автоматично послаблює фрикційне гальмо під час відсутності рибалки у снастей, тоді як було клювання сазана або коропа. Дорогі і якісні котушки мають переднє і заднє фрикційне гальмо, але можна обійтися і одним, аби він був налаштований перед рибалкою на ривок сильного коропа.

Коропові котушки мають довгу і неглибоку шпулю, що допомагає рівному та якісному укладання шнура. А це – гарантія далекого закидання.

Сазан у підсачеку

Споконвіку коропа ще ловлять звичайними доннками(макушатниками),  нахлистом та на скоринку хліба. Дізнатися місце жирування коропа в комерційному господарстві просто – скрізь! Щільність цих ненажерливих риб на одиницю площі водойми зазвичай така, що вони поїдають всю їжу дуже швидко. Далі, вони голодні риються по всій території водойми, часто на мілині, і з задоволенням всмоктують своїм ротом, схожим на пилосос, все, що можна трактувати як корм.

Клювання цих риб потужне, відповідно і снасть для лову коропа повинна бути спеціальна. Взимку ця риба зазвичай не харчується (хоча на комерційних ставках буває всяке). Ловля сазана, як і коропа, цікава і дарує масу емоцій. Вони стовідсотково з`являться при боротьбі з цією красивою і потужною рибою.

Досьє Риби України Дзеркальний сазан

Час, місце та сезон лову — короп звичайний

У теорії, мешкає сазан в теплій воді, в найглибшому місці, з повільною течією і дуже любить укриття у вигляді коряг. Це 100% донна риба, і харчується вона найчастіше з дна. На практиці, харчується і на прогріваємій сонцем мілині, і в заростях прибережної рослинності. Короп звичайний часто жирує на підводних скелях і плато, в місці проживання дрейсени.

Найбільш активно харчується на світанку і на заході сонця, а просто їсть цілодобово. У місці, де короп жирує, часто можна бачити риб, що голосно вистрибують з води. Вважається, що таким чином короп очищає кишківник для чергової порції корму. Увага, запам`ятайте: під час вудіння коропів треба спочатку дослідити перспективні ями поблизу коряг.

Жор коропів відбувається влітку, при температурі води  25 градусів за Цельсієм. Це нічний ненажера, вдень харчується менше.

Сазан і ставковий короп – найпопулярніші об’єкти спортивної риболовлі. Є немало місць, де трофейним рибам дають імена. Після кожного упіймання їх акуратно важать і відпускають назад у водойму. У різних джерелах вказана різна інформація з приводу рекордних екземплярів:

  • за однією версією рекорд належить австрійцю Christian Baldemair. Його риба важила 37,3 кілограма і була довжиною 1,15 метра. Була спіймана в румунському водосховищі «Сарулешть» в 1997 році;
  • за іншою версією –  найбільший сазан вагою 48 кілограмів спійманий в 2015 році в Угорщині, чеським рибалкою Thomas Krist, на водоймі Euro Aqua;