Короп звичайний

Короп звичайний Cyprinus carpio

Родина: коропові

Короп звичайний — це дуже поширений в Україні представник річок, ставків та озер. Це – солодка мрія будь-якого рибалки. Бо короп, то справжній боєць! За свою популярність серед рибалок він нагороджений цілою купою призвиськ: вусатий, коропчук, чомба, рудий, тузік, гоша, паровоз, кабан, свиня…

Розрізняють два види коропа. Дикий – сазан, і культурний (декоративний) короп. Який, у свою чергу, буває дзеркальний (мінімум луски) і голий (взагалі без луски). За однією з версій, дикий короп потрапив в наші річки з Чорного моря. Фахівці виходять з того, що в тих річках, які не впадають в Чорне або Азовське море сазан не зустрічається.

Риба ця має високі кулінарні та гастрономічні характеристики. Для харчування людини використовується з доби середньовіччя, окультурений короп вирощується у великих кількостях. Існує чимало страв із цієї риби. Її смажать, варять, парять … Але не маринують і не в’ялять!

Досьє Риби України Короп у сачку

Зовнішній вигляд та особливості життя коропа звичайного

Сазан має товсте видовжене тіло, щільно вкрите лускою. Бока золотистого кольору з темною спиною. Залежно від місця проживання на черевці може бути помаранчевий відтінок, може бути і темний.

Дзеркальний короп і голий, мають більш округле тіло, з меншою кількістю великої луски. На тілі зустрічаються ділянки з абсолютно голою шкірою.

У всіх коропів велика голова і напівнижній рот, міцні губи і дві пари вусів на них. У спинному і анальному плавці короп і сазан мають захисні пилки, за допомогою яких короп ріже волосінь рибалок.

Ця риба може вільно жити в водоймах з низьким вмістом кисню. Через це, він активно культивується в українських комерційних господарствах. Коропи досить швидко ростуть, в ідеальних умовах приріст може сягати 1 кг за рік. У пошуках місць для нересту дикий сазан здійснює міграції на великі відстані, керуючись своєю пам’яттю.

Цікаво, що дикий сазан здатний розрізнити сигнал небезпеки, який подається ватажком зграї! Живе в природі до 50 років. За життя набирає солідну вагу – зустрічаються особини масою понад 20 кілограмів і більше метра завдовшки. У багатьох країнах знаходиться у списку небезпечних інвазивних видів.

Розмножуються коропи при температурі вище 18 градусів за Цельсієм. Процес нереста має цікаві особливості: 3-5 самців коропа оточують самку і притискаються до неї з боків. Тим самим немов видавлюють з неї ікру. Самці стають статевозрілими у віці 3 – 5 років, самки у 4 – 6.

Максимальна довжина, см – більше 115
Максимальна вага, кг – більше 35
Тривалість життя, рік – до 50
Світовий рекорд – 48 кг (Угорщина)
Нерест при, t – 18 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову коропу звичайного:

тваринні – черв’як, мотиль, опариш, коник, п’явка, капустянка; виповзок;
рослинні – тісто, поп ап, манка, хліб, перловка, кукурудза, пшениця; макуха; бойл

Увага! У всіх внутрішніх водоймах України, мінімальний допустимий до вилову розмір коропа — 25 см. Як живець використовувати цю рибу заборонено!

Розповсюдження 70%
Харчова цінність 90%
Спротив 90%

Особливості лову коропа звичайного

Короп звичайний — дуже смачна риба, але не завжди її їдять. Інколи коропів у прямому смислі носять на руках та цілують! Є така індустрія лову, яку називають карпфішінг. Основний принцип такого лову: зловив-відпусти та ще й за спеціальними карпфішинговими правилами. Там такі незвичні дії вірують, особливо для пересічного рибалки, шо жах:)  Рибу ловлять, відчипляють гачки із застосуванням матів, обережно відпускають та ще й цілують! Раніше таке можна було побачіти лише у кіно, а зараз, це типове явище і для українських водойм.

Споконвіку коропа ловлять донними снастями, на поплавкову вудку із застосуванням котушки, нахлистом, на скоринку хліба.

Дізнатися місце жирування коропа в комерційному господарстві просто – скрізь! Щільність цих ненажерливих риб на одиницю площі водойми зазвичай така, що вони поїдають всю їжу дуже швидко. Далі, вони голодні риються по всій території водойми, часто на мілині, і з задоволенням всмоктують своїм ротом, схожим на пилосос, все, що можна трактувати як корм.

Клювання цих риб потужне, відповідно і снасть для лову коропа повинна бути спеціальна. Взимку ця риба зазвичай не харчується (хоча на комерційних ставках буває всяке). Ловля сазана, як і коропа, цікава і дарує масу емоцій. Вони стовідсотково з`являться при боротьбі з цією красивою і потужною рибою.

Досьє Риби України Короп Дзеркальний

Час, місце та сезон лову — короп звичайний

У теорії, мешкає сазан в теплій воді, в найглибшому місці, з повільною течією і дуже любить укриття у вигляді коряг. Це 100% донна риба, і харчується вона найчастіше з дна. На практиці, харчується і на прогріваємій сонцем мілині, і в заростях прибережної рослинності. Річковий короп часто жирує на підводних скелях і плато, в місці проживання дрейсени.

Найбільш активно харчується на світанку і на заході сонця, а просто їсть цілодобово. У місці, де короп жирує, часто можна бачити риб, що голосно вистрибують з води. Вважається, що таким чином короп очищає кишківник для чергової порції корму. Увага, запам`ятайте: під час вудіння коропів треба спочатку дослідити перспективні ями поблизу коряг.

Жор коропів відбувається влітку, при температурі води  25 градусів за Цельсієм. Це нічний ненажера, вдень харчується менше.

Сазан і ставковий короп – найпопулярніші об’єкти спортивної риболовлі. Є немало місць, де трофейним рибам дають імена. Після кожного упіймання їх акуратно важать і відпускають назад у водойму. У різних джерелах вказана різна інформація з приводу рекордних екземплярів:

  • за однією версією рекорд належить австрійцю Christian Baldemair. Його риба важила 37,3 кілограма і була довжиною 1,15 метра. Була спіймана в румунському водосховищі «Сарулешть» в 1997 році;
  • за іншою версією –  найбільший сазан вагою 48 кілограмів спійманий в 2015 році в Угорщині, чеським рибалкою Thomas Krist, на водоймі Euro Aqua;