Back
Риби України — краснопірка звичайна

Краснопірка звичайна Scardinius erythrophthalmus

Родина: коропові

Краснопірка – типовий аборигенний представник українських водойм. Звертає на себе увагу незвичайним яскраво-червоним забарвленням плавників і зовнішньою схожістю з пліткою. Багато рибалок плутають цих риб. Хоча, різниця між ними є і досить істотна: це колір очей і форма ротового апарату. У краснопірок очі світло-жовті з чорною плямою, а рот звернений вгору.

Зовнішній вигляд та особливості життя краснопірки

Міжнародну іхтіологічну назву краснопірка отримала у 1758 році. Тіло у неї довгасте, сплюснене з боків. Спинний, анальний та дві пари черевних плавників яскраво-червоного кольору. Ця рибка візуально подобається багатьом рибалкам, особливо дівчатам.

Це типовий представник зграйних риб, який віддає перевагу неглибоким водоймам, що добре прогріваються, з рясною водною рослинністю. Риба ця промислового значення немає і рідко використовують у їжу. Причина – банальна. М’ясо краснопірки гірчить, просочується запахом тину, який можна відчути навіть після термообробки. Ця риба дуже любить тінь і на відкриті ділянки водойм намагається не виходити.

Цікаво, що краснопірка може поводитися як хижак і не рідко ловиться на блешні. У народі її рідко називають чорнухою.

Нерест у краснопірок відбувається при досягненні температури води 15 градусів Цельсія. Стателозрілими ці риби стають вже на другий рік, при досягненні довжини в 9 см. Ікру риба метає порціями, протягом декількох тижнів. Самці під час нересту покриваються невеликими світлими шпильками.

Максимальна довжина, см – близько 50
Максимальна вага, кг – 2
Тривалість життя, років – 20
Світовий рекорд – 1,8 кг (Велика Британія)
Нерест при, t – вище 15 градусів за Цельсієм

Популярні наживки та приманки для лову краснопірки:

рослинні – хліб, перловка, манка, тісто, мастирка, поп-ап, консервована кукурудза;
тваринні – черв’як, опариш, мотиль, молода п’явка, коник;
штучні – вертушки, невеликі блешні, мушки, поплапоппер;

Вилучати з водоймища і використовувати як живець можна риб будь-якого розміру.

Розповсюдження 90%
Харчова цінність 60%
Спротив 70%

Особливості лову краснопірки

Краснопірка – постійний клієнт садків українських рибалок. Риба ця, мешкає в поверхневому шарі, в місцях зі слабкою течеєю або без неї. Любить ховатися під нависаючими гілками дерев(у тіні), годується комахами, що падають у воду, водною рослинністю, планктоном. Можна сказати, що краснопірка всеядна, також вона має навички хижої риби.

Цікава як об’єкт спортивної риболовлі, наживку бере у товщі води. Ця риба чинить досить сильний опір і тому є об’єктом спортивної риболовлі. Для її лову найкраще підходить легка вудка з поплавцем або спінінг. Краснопірка не полохлива, її присутність у водоймі можна виявити оком (часто зграйки патрулюють акваторію біля самої поверхні води)

Великі особини воліють полювати в чагарниках водної рослинності. В останні роки став популярним лов краснопірки на так званий попла-поппер. Ця снасть поєднує в собі симбіоз штучної приманки та повідець з гачком, на який одягається наживка. Так само краснопірок ловлять нахлистом, на мушки.

Час, місце та сезон лову краснопірки

Сезон активного клювання – весна та літо. Зі зниженням температури води її активність помітно знижується. Найбільш оптимальне місце лову – вікна у водній рослинності. Краснопірка дуже рідко мігрує на глибину, воліє ховатися біля берега. Щодо часу доби для її лову, то тут можна виділити практично повну відсутність клювань уночі.