Back
Риби України — плітка звичайна

Плітка звичайна Rutilus rutilus

Родина: коропві

Плітка звичайна — відрізняється надзвичайним поширенням на території всієї Європи. Це, чи не найпоширеніша риба! В Україні вона водиться практично у всіх водоймах як зі стоячою, так і з проточною водою.

Це гарна рибка з червоними чи оранжевими плавниками. Тіло у неї довгасте, сплюснуте з боків. Спинка темна, із зеленуватим відливом. Морда закінчується пащею, а в ній знаходяться глоткові зуби. Очі у плітки, найчастіше з червоним забарвленням. Луска – не велика, легко знімається, на ній чітко видно бічна “пунктирна” лінія.

Зовнішній вигляд та особливості життя звичайної плітки

Як і багато представників сімейства коропові, плітка звичайна, в Україні, є об’єктом риболовлі, улюблена рибалками, а отже, вдячні двоногі нагородили її прізвиськом. Найчастіше плітку кличуть як “плотва” або таранька.

З “плотвою” тут все ясно, це “плітка” по-українськи, а таранькою — цю рибку кличуть недарма! Правильно зав’ялена пліска є делікатесом і дуже смакує під келих пінного. Хоча, слід визнати: плітка смакує і в’ялена, і копчена, і смажена. Юшка з великих особин цієї риби, ні чим не гірша, ніж юшка із щуки. До того ж, вона дуже легко чиститься. Існує легенда про те, що раніше цю рибку називали царською за охайність і смак.

Головна візуальна відмінність плітки від краснопірки та тарані – колір очей. У плітки вони криваво-червоні. Так само, відрізняється кількість променів на спинному плавнику (у плітки їх 10-12). Але не тільки візуальними ознаками відрізняється ця риба від подібних (всього відомо 13 підвидів плітки), а тим, що живе вона в зграях і мандрує, особливо навесні! Її улюблені місця – з повільною течією, або під кроною, що нависає. Основний раціон харчування – тваринний (личинки, ікра, дрібні рачки, черв’ячки). Виростає плітка розміром понад 50 сантиметрів та вагою понад два кілограми. Тривалість життя сягає понад 21 рік.

Нереститься цей вид риб при температурі води вище 8 градусів за Цельсієм. Нерестовища облаштовує у верхів’ях приток великих річок. У цей період, самці покриваються шорсткістю на лусці і зябрової кришці(шлюбне вбрання), а самки – округляються, в районі черевця. Риби, за покликом природи, збиваються в зграї і йдуть проти течії до місць нересту.

Максимальна довжина, см – 50
Максимальна вага, кг – більше 2-х
Тривалість життя, рік – 21
Світовий рекорд – 2,58 кг (Німеччина)
Нерест при, t – 8 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову плітки звичайної:

тваринні – черв’як, мотиль, опариш, коник, молода п’явка
рослинні – тісто, поп ап, манка, хліб, перловка, кукурудза, пшениця

Увага! У всіх внутрішніх водоймах України, мінімальний допустимий до вилову розмір плітки — 18 см. У водоймах Азовського регіона — 14 см.

Розповсюдження 95%
Харчова цінність 80%
Спротив 70%

Особливості лову плітки звичайної

Найчастіше, плітку ловлять на донні і поплавці. Вона охоче відгукується на підгодовування, причому, практично цілий рік. Наживку частіше бере з дна, хоча буває всіяке. Це дуже рухлива, активна та допитлива риба, із властивими особливостями. Наприклад, на відміну від краснопірки, плитку не зустріти на сильно замулених ділянках, з мінімумом кисню.

Вона воліє мілководні, добре прогріті місця, розташовані далеко від сильної течії. У плані харчування, плітка звичайна – риба цілком універсальна. Харчується практично всім, що може влізти у рота. Це можуть бути злаки, черв’яки, личинки, жуки, комахи, насіння, водорості, планктон. Не менш широкий і успішний асортимент популярних рибальських наживок на плітку: черв’як, мотиль, перловка, кукурудза, опариш, тісто, поп ап, манка, хліб, коник. Але при виборі наживки слід враховувати сезон лову!

Час, місце та сезон лову — плітка звичайна

Залежно від пори року, поведінка плітки звичайної суттєво змінюється. Так, навесні – вона розлючено піднімається у верхів’я приток великих річок, влітку – спокійно дефілює серед латаття і на меляках, восени – нагулює жирок на полях з мушлі на глибині, а взимку, збившись в зграї окупує значні території ям зі слабкою придонною течією. Звичайно, вибір способу лову і наживки – ваш вибір, але майте на увазі: немає такої пори року, колиб плотва не клювала на мотиль. Це її улюблені ласощі, завжди! Яким способом краще ловити плітку? Поплавець і фідер. Вибирайте, що вам подобається. І ще: найкраще плітка клює під час нерестового ходу, найгірше — вночі.