Товстолобик білий

Товстолобик Hypophthalmichthys

Товстолобик — зараз зустрічається практично на всіх полігамних водоймах України. Але, на жаль, розмножуватися в них він не може. Багато комерційних господарства використовують цей прісноводний вид тільки за його швидкість росту. За рік товстолобик може еволюціонувати від малька до рибини вагою в три кілограми. Найчастіше його життєвий цикл від запліднення ікринки і до полиці магазину займає менше року. Вперше білий товстолобик був описаний в 1844 році, тоді ж він отримав свою міжнародну назву.

Ще- це не аборигенна риба. Його батьківщиною вважається Китай. Білим товстолобиком українські водойми були заселені в шестидесятих роках минулого століття, за часів СРСР. Метою такої біологічної інтродукції була очистка водойм від мікроводоростей. Товстолоб славиться своєю здатністю харчуватися фітопланктоном, при цьому він чистить воду і ефективно позбавляє її від надлишку дендритів. В даний час поширений по всій території країни. Вважає за краще триматися зграями в товщі води. Так само в нашій країні водиться і строкатий товстолобик, що відрізняється від білого тим, що має більш темне забарвлення і виростає довшим (до 146 сантиметрів). Із призвиськ найбільш поширені: лобатий, дельфін.

Досьє риби України

Зовнішній вигляд та особливості життя товтолобика

Ця риба досягає досить великих розмірів. У довжину це може бути 100 сантиметрів, а за вагою риба виростає до 40 кілограмів. Тіло досить високе, темно-сріблястого кольору з непропорційно великою головою. Луска дрібна, рот верхній.  За типом харчування він нагадує китів. Тобто, за допомогою свого ротового апарату він ніби фільтрує воду. Дрібні водорості і дендрит при цьому використовуються в якості їжі. Таким чином, білий товстолобик виробляє меліорацію водойми. Віддає перевагу ділянкам річок і водосховищ з повільною течією. Намагається триматися місць, багатих водоростями і рослинністю.

Товстолобик погано переносить низький вміст кисню, тому навесні на стоячих водоймах, часто спостерігається його мор. У цей час може загинути вся популяція, яка міститься в водоймі.

Нерест білого товстолобика відбувається при досягненні температури води позначки +25 градусів Цельсія. Статевозрілими вони стають у 5-7 років. Цікаво, що його ікра має нейтральну плавучість, і вільно подорожує в поверхневому шарі.

Максимальна довжина, см – більше 100
Максимальна вага, кг – більше 50
Тривалість життя, рік – до 50
Світовий рекорд – 51 кг (Україна)
Нерест при, t – 25 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову товстолоба:

рослинні – технопланктон, огірок, зелений очерет

Увага! У всіх внутрішніх водоймах України, мінімальний допустимий до вилову розмір товстолоба — 40 см. Як живець використовувати цю рибу заборонено!

Розповсюдження 70%
Харчова цінність 70%
Спротив 80%

Час, місце та сезон лову — короп звичайний

Харчується ця риба найчастіше в поверхневому шарі. Основний корм: зоопланктон, мікроводорості і дендрит. Сучасна індустрія розробила спеціальний метод лову товстолоба – на технопланктон. Це спеціальна приманка, яка швидко (зазвичай протягом години-двох) розчиняється, створюючи кормову хмару. Навколо приманки встановлюються кілька гачків (на відстані 5-10 сантиметрів від привади), на них кріпять пінопластові кульки. Зацікавлений живильної масою, товстолоб починає всмоктувати воду в районі розчиненої кормової хмари, і в якийсь момент засмоктує і гачки.

Так само існує період у році, коли товстолоб атакує джигові приманки. Буває, він хватає і блешню. Для лову цієї риби потрібна потужна вудка, адже стартовий ривок білого товстолобика може створити вам чимало клопоту. Інші способи лову, такі як ловля на поплавкову вудку на салат, огірок і зелень зараз майже не застосовуються. До речі, виявити присутність товстолоба на водоймі досить просто. Під час жирування він активно хлюпається на поверхні.

Найкраще білий товстолобик ловиться наприкінці весни і влітку. Взимку ця риба практично не переміщається, залягаючи на дні глибоких ям. Ідеальні умови для його лову — тиха тепла літня друга половина дня, або час з 10 і до обіду. Головне – щоб не було сильного вітру.

Досьє риби України Товстолобик білий США

Це популярна риба використовувана в товарному рибництві. Його м’ясо не володіє видатними смаковими характеристиками, але незважаючи на це, в їжу його вживають досить часто. Використовується для смаження, запікання і маринування найчастіше.

СВІТОВІ РЕКОРДИ

При гарній кормовій базі і з відповідними умовами життя, ця рибина виростає до жахливих розмірів. В інтернеті є маса фото і відео доказів. Так, наприклад в 1996 році, в районі села Вищетарасівка Дніпропетровської області промисловиками була спіймана риба вагою 51 кілограм. На неї, в принципі, можна і орієнтуватися у питанні максимально великої риби. Як би там не було, але і дозволеними способами дістають риб, з вагою у вигляді двозначної цифри.