Back
Товстолобик білий

Товстолобик білий Hypophthalmichthys

Родина; коропові

Товстолобик – риба інвазійна, для багатьох невідома, якщо не сказати загадкова. Прибула вона в Україну із Азії, та використовується наразі у риборозведенні. Ще нещодавно, його практично неможливо було зустріти в водоймах загального користування, а наразі товстолобики зустрічаються у будь-якій водоймі. І поширився він водоймами під час самостійності України. Причому, в дикій природі товстолобик не розмножується!

В Україні рибалки дали цьому “прибульцю такі прізвиська: лобатий, дельфін.

Досьє риби України

Зовнішній вигляд та особливості життя товтолобика

Товстолобик – риба повнотіла, помірно стиснута з боків. Його боковини покриває крихітна луска, але голова та оперкули позбавлені луски. У товстолобів великий рот без зубів у щелепі, але у них є глоткові зуби. Очі розташовані далеко вперед по середній лінії тіла і трохи повернуті вниз.

Зовнішній вигляд товстолоба досить характерний. Тіло має відносно стриману форму з широким животом, що плавно перетворюється на загострений плавець. Все об’ємне тіло вкрите тонкою шкіркою з двох боків, на якій можна побачити кілька дрібних пластин. Колір шкіри може варіюватися від блакитно-сірого до блакитно-3еленого, а також містити багато темних плям. Тулуб цієї риби проходить через два плавці, які плавно закруглюються з боків і досить довгі. На голові товстолоба  можна помітити чотири пари порожнин, що використовуються для руху риби. Ще одна особливість даної риби – два дуже довгі плавці на задній частині тіла, які можуть бути потягнуті до тіла при небезпечних ситуаціях.

Товстолобика навряд чи можна сплутати з місцевими короповими через розмір і незвичайне становище ока. Вони найбільше схожі на строкатого товстолобика (H. nobilis), але мають меншу голову і перевернутий рот без зубів, кіль, що виходить вперед за основу черевного плавця, відсутність темних плям, характерних для строкатого товстолобика, і сильно розгалужені зяброві тичинки.

У молодих риб шпильки на плавцях відсутні. Личинки та рання молодь схожі на строкатого товстолобика (Hypophthalmichthys nobilis), але грудний плавець доходить лише до основи черевного плавця (на відміну від черевного плавця у строкатого товстолобика). Цей вид ще відомий тим, що з переляку вистрибує з води (наприклад, через шум мотора човна).

Нерест у білого товстолобика відбувається зазвичай в кінці весни або на початку літа. Для початку процеса вода повинна прогрітися до позначки +25 градусів за Цельсієм. У віці 5-7 років товстолобики стають статево зрілими. Цікаво, що ікра білого товстолобика має нейтральну плавучість та вільно подорожує в поверхневому шарі. У дикій природі ця риба не розмножується!

Максимальна довжина, см – більше 60
Максимальна вага, кг – більше 50
Тривалість життя, рік – до 50
Світовий рекорд – 51 кг (Україна)
Нерест при, t – 25 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову товстолоба:

 • рослинні – огірок, молода кукурузза, зелений очерет;
 • штучні — технопланктон та кульки з пенопласту;

Увага! У всіх внутрішніх водоймах України, мінімальний допустимий до вилову розмір товстолоба — 40 см, а на Дніпровських водосховищах — 60 см.

Розповсюдження 70%
Харчова цінність 70%
Спротив 80%

Особливості лову товстолобика

Риболовля на товстолобика не схожа ні на що, отже зупинимося детальніше на тому як і на що його ловлять. Природною їжею товстолоба є планктон – зелена каламуть, що плаває в озері. Він підходить до каламутної плями та починає методично фільтрувати воду. “Вегетаріанець” довго стоїть на одному місці, всмоктуючи каламутну рідину, разом з якою йому можна підсунути й гачки. Але для цього потрібно створити штучну мутну хмару. Знаючи про вегетаріанські нахили лобатого, рибалки намагалися підібрати до нього ключик за допомогою незвичних для риболовлі насадок.

У хід йшли такі продукти як горох, кукурудза, огірок, морква, щавель, кропива, пучки водоростей. Іноді один із них спрацьовував, і в садку виявлявся важкий видобуток, але частіше риболовля закінчувалася безрезультатно.

Ситуація змінилася, коли на рибальському ринку з’явився технопланктон, який одразу став хітом серед усіх відомих приманок. Це спресований порошок у формі невеликого барила з отвором усередині, призначений для лову на вудку з поплавцем і донну снасть. Рибалки, які спробували ловити товстолоба на планктон, були в захваті від нової приманки. Нині про інші насадки вони навіть не згадують.

Снасть для лову товстолобика на технопланктон

Комплектація поплавочних та донних снастей для вудження товстолоба приблизно однакова, єдина різниця – це наявність поплавця у першої та деякі відмінності у складанні оснастки. Зазвичай комплект складається з:

 • міцного вудилища довжиною до 4,2 м, здатного витримати виведення трофейної риби;
 • потужної котушки з розміром шпулі 4000-5000, оснащеної фрикціоном та байтраннером;
 • моноліски завтовшки 0,25-0,35 мм (запас не менше 100 метрів);
 • добре помітного бочкоподібного поплавця (для вудки з поплавцем);
 • грузила, яке підбирається залежно від того, де воно монтуватиметься, на основній волосіні або на оснастці (у лові на донку частіше застосовується такий елемент, як вантаж-годівниця);
 • одного або декількох гачків, пропорційних об’єкту лову;
 • тремпеля (палочки товстолобика) – спеціального трикутного пристосування з вушками для повідців та штиком для пресованого планктону.

Особливості риболовлі із застосуванням технопланктону

Секрети лову на технопланктон вже давно відомі всім. Це тільки спочатку здається, що тут потрібні якісь особливі навички, але після двох-трьох виїздів на водойму і затримання перших лобатих красенів все стає на свої

Головне – грамотно змонтувати оснастку і надійно закріпити барило планктону, яке виконує відразу дві функції: приманки та підгодовування. На гачки бажано надіти пінопластові кульки, щоб вони стали плавучими. Деякі рибалки просто ховають жала гачків у технопланктоні, такий варіант теж цілком підійде. Коли все готове, снасть закидається у перспективне місце, а вудлище фіксується на підставці.

Досьє риби України Товстолобик білий США

Час, місце та сезон лову товстолобика

Білий товстолобик має специфічні потреби для годування, адже годується він рослинністю яка відсутня взимку. Тож на клювання цієї риби у холодній воді розраховувати не слід. Також лобатий не клює коли дме сильний вітер. Найкращий час для риболовлі — теплий день без вітру, або з легким вітерцем.

Наприкінці, ось вам декілька порад для успішного лову лобатого:

 • якщо риба стоїть у різних горизонтах, доцільніше застосувати снасть з поплавцем, що дозволяє ловити на будь-яких глибинах;
 • у денний час товстолобик воліє знаходитись далеко від берега, тому снасть слід закидати якнайдалі;
 • успішний лов товстолобика багато в чому залежить від уважності рибалки. Попри свої значні розміри, ця риба вміє клювати ніжно і непомітно, тому розслаблятися не можна. Потужна потяжка може статися будь-якої секунди;
 • не варто опускати приманку на дно. Губи у товстолоба розташовані таким чином, що він не може підібрати корм із дна;
 • дуже важливо не забути взяти із собою підсак. Без нього витягнути лобатого на берег досить проблематично;
 • ця риба любить тепло, тому починає активно годуватись тільки з середини травня. Намагатися зловити її раніше дозволеними методами лову – справа малоперспективна.