Back
Звичайна верховодка

Верховодка звичайна Alburnus alburnus

Родина: коропові

Верховодка звичайна – найпоширеніша риба України, якщо в змаганні приймає участь кількість. За кількістю осіб у воді – перше місце серед усіх риб? Напевно так! Мабуть, немає такого прісноводного водоймища, на території нашої держави, де не було б цієї риби. Водиться вона у величезних кількостях не тільки в річках і озерах, а й в більшості комерційних водойм. Потрібно відзначити: часто верховодку використовують в якості живця, особливо при ловлі судака. Це його улюблене ласоще. Найбільш часто українські рибалки називають цю рибу: сєбєль, задрота, швачка, тюлька, верхівка.

У гастрономії цю рибу використовують рідко, а даремно! В’ялена верховодка дуже смачна! Також, з неї роблять шпроти, ну і іноді смажать до стану чіпсів. З  цієї риби можна зробити справжній делікатес! Головне – щоб руки росли з необхідного місця.

Досьє риби України Верховодка крупним планом

Зовнішній вигляд та особливості життя верховодки

Багато українських рибалок називають цю рибу верхівка. Це через спосіб її життя і харчування. Хоча, це не зовсім правильно, верховодка і верхівка – різні види коропових. І якщо перша виростає до значних 25 см, то рекордна верхівка – 10 см. Тіло витягнуте з темною спинкою і сріблястими боками. Харчується як рослинним, так і кормом тваринного походження. Улюблені ласощі – мотиль, опариш, манка, хробак.

 

Розмножуються верховодки навесні, порційно, мінімум в два етапи. За температурою води близько 15 градусів за Цельсієм. Найчастіше ікринки прикріплюються до водоростей, де вони запліднюються самцями.

Максимальна довжина, см – близько 20
Максимальна вага, грм – 100
Тривалість життя, років – 6
Світовий рекорд –
Нерест при, t – вище 15 градусів за Цельсієм

Популярні наживки та приманки для звичайної верховодки:

рослинні – хліб, перловка, манка, тісто, мастирка;
тваринні – черв’як, опариш, мотиль, молода п’явка, коник;

Обмежень за мінімальним розміром та використанням як живець — немає.

Розповсюдження 95%
Харчова цінність 60%
Спротив 45%

Особливості лову верховодки

“Знову себель :(…” – на водоймі цю рибу не сильно шанують. Найчастіше вона виявляється в улові проти волі рибалок. Ще, через неї часто неможливо ловити іншу рибу на тваринні наживки. Але все ж таки, бувають часи, коли рибалки цілеспрямовано добувають цей вид. Відбувається це, ранньою весною і пізньою осінню. Тоді, коли інші мирні риби не харчуються. Рибальська індустрія винайшла спеціальні вудилища, які відмінно справляються з ловом цих риб.

Спосіб життя верховодки – денний. Найчастіше вона мешкає на глибинах до 1 метра, безперервно переміщаючись. Добре відгукується на підгодівлю. Риба ця, фактично їсть усе інколи кидається навідь на невеличкі блешні. Головне — щоб наживка влізла до рота. Манна бовтанка, хробак, мотиль, опариш, тісто – це найулюбленіший корм. Особливістю лову верховодки є те, що часто вона клює у півводи, на глибинах до 1,5 метра. Тільки пізно восени вона ловиться з дна. Жилку для лову використовують діаметром менше 0,16 мм. Хоча верховодка абсолютно не боїться товщини, для неї критичний гачок! Він повинен бути розміром максимум 12, а краще 16. Прив’язати до товстої волосіні такий гачок просто неможливо. Легкий поплавець вантажопідйомністю до 2-х грамів – ось і вся снасть для лову цієї рибки. Верховодка бере жадібно. При клюванні поплавець поводиться як скажений, через це є багато сходів.Досьє риби України Верховодка на гачку

Час, місце та сезон лову верховодки

Звичайна верховодка —  дуже невигаблива риба. Вона курсує по всієї акваторії водойми але біля берега її концентрація зростає. Жор спостерігається восени. Кращий час лову після дев’яти і до сьомої вечора, а ще краще — похмурий, теплий, безвітряний осінній день.