Back
Карась на Дніпрі

Карась сріблястий Carassius

Родина: коропові

Більш відомої риби в нашій країні просто немає. Мало не кожен мешканець України хоч раз в житті ловив карасів. Існує думка, що це найпоширеніший вид риб в наших водоймах. Але сріблястий карась зовсім не місцевий абориген. В Україну він потрапив з далекого Китаю. Китайці культивували карасів ще починаючи з династії Хань (25-189 н.е.), а в їжу, масово почали вживати зовсім недавно. Так, наприклад, в 1950 році його розводили всього 2000 тонн, а зараз обсяги вирощуваної культури зробили крок за 2 мільйони тонн у рік. Розводиться ця риба у великих маштабах. В Україні мешкає всюди, навіть у калюжах.

Тіло цієї риби високе, округле, стисле з боків і щільно покрите лускою. У роті є один ряд глоткових зубів. Забарвлення сріблястого карася дуже залежне від навколишнього середовища. Може бути як світло-срібним, так і темно-сріблястим або золотистим. У класичного дніпровського карася плавники білі, але часто зустрічаються карасі зі світло-помаранчевими плавниками, або з майже чорними. Існує декілька відомих прізвиськ, якими рибалки України нагородили сріблястого карася: пузатій, метис, гібрид; лапоть, сковорідка.

Гастрономічні показники на висоті. Смажений карась – класичне українське блюдо, нерідко він з`являється на кухонному столі. Так само його відварюють та іноді в’ялять. Єдиний мінус недообробленної тушки – багато дрібних кісток у великих особин, але з цим боротися можна легко – з допомогою надрізів поперек ножем.

Фото Карась сріблястий

Зовнішній вигляд та особливості життя карася сріблястого

Унікальність цієї риби ще полягає в тому, що вона здатна ожити навіть після повної заморозки (це неодноразово помічали рибалки взимку). І взагалі про живучість карасів ходять легенди. Навіть повністю осушений і залишений без води на зиму ставок, не гарантує винищення племені карасів! Більш того, дуже часто рибалки ловлять карасів з обкусаними хвостами, які після такої травми примудряються чудово жити. Жодна з представлених в Україні риб не має такої волі і можливості до життя.

До речі, срібні карасі нерідко вступають у відносини з ікрою інших коропових, і що зовсім дивно – результативно. Підсумком такого спарювання є самки карася, які здатні розмножуватися без самців.

Максимальні розміри – довжина до 50 сантиметрів і вага до 3 кілограмів. Термін життя до 12 років.

Перест карася сріблястого відбувається пропорційно протягом всього року, хоча і є яскраво виражений відрізок навесні, при досягненні температури води 18 градусів Цельсія. Самці в нерест беруть шлюбний наряд (шипи на зябрової кришці). Карасю притаманний гіногенез.

Максимальна довжина, см – більше 115
Максимальна вага, кг – більше 35
Тривалість життя, рік – до 50
Світовий рекорд – 2,75 кг (Білорусь)
Нерест при, t – 18 градусів за Цельсієм

Популярні наживки для лову карася сріблястого:

тваринні – черв’як, мотиль, опариш, коник, п’явка;
рослинні – тісто, поп ап, манка, хліб, перловка, кукурудза, пшениця; макуха; бойл.

Обмежень за мінімальним розміром та використанням як живець — немає.

Розповсюдження
Харчова цінність
Спротив

Особливості лову сріблястого карася

На комерційних водоймах зловити карася особливих труднощів не становить. Він охоче ловиться на донки та вудки рибалок. На річках картина схожа. Винятки – день, в який проходить зміна погоди (різка зміна тиску, напрямку вітру, чи температури повітря) та примхливість (іноді карась просто, без потреби, “закриває рота на замок”). Також слід пам’ятати, що карась протягом дня зазвичай змінює свої смаки. Вранці може брати на одну наживку, а в обід – на іншу. Більш того, може не клювати вдень, а вночі з’їсти порожній гачок …

Час, місце та сезон лову карасів сріблястих

Карась непередбачуваний, але усім відомо наступне: це донна риба, яка годується і мешкає в придонному шарі. Карась вважає за кращі місця з тихим плином і теплою водою. Він абсолютно всеїдний, нерідко ласує і короповим великим кормом, але частіше його ловлять на хробака, опариша, манку, тісто, хліб і перловку. Останнім часом рибалки пристосувалися до лову карася на пінопластові кульки. Активно відгукується на принаду.

Навесні карась починає годуватися в заростях берегової рослинності на глибинах до 1 метра, влітку клює і біля берега, і з глибини. Восени при зниженні температури – припиняє харчуватися, місцями заривається в мул. Карась настільки непередбачуваний, що на деяких водоймах взагалі не клює взимку!

Фото риба Карась на гачку

Весна, літо і початок осені – найсприятливіший час для лову карасів. Клювання можливе як вдень, так і вночі, але найкраще він ловиться у сутінках. Ідеальні умови для лову карасів — ранній літній ранок, або пізній вечір. Найвища активність спостерігається на межі зміни дня і ночі.