Back
Риби України — сонячний окунь у долоні

Сонячний окунь Lepomis gibbosus

Родина; центрархових

Сонячний окунь (Lepomis gibbosus) є іноземним видом риб, який був штучно вивезений до Європи з Північної Америки у кінці XIX століття. У країнах Європи, включаючи Україну, сонячний окунь став інвазивним видом, тобто видом, який здатний проникати до нових територій та розмножуватися, завдаючи шкоди місцевій біоті.

Сонячний окунь в Україні поширений у багатьох водоймах, включаючи річки, ставки, озера та інші внутрішні води. Він зустрічається у різних регіонах України, включаючи Полісся, Степ та Карпати. Зазвичай сонячний окунь мешкає в місцях з водяною рослинністю та повільним течією.

Хоча сонячний окунь в Україні є популярною рибою для лову, його присутність у місцевих водоймах може мати негативний вплив на місцеву середу. Він може витісняти місцевих видів риб, завдавати шкоди водній рослинності та іншим живим організмам. Однак, існують заходи з контролю та регулювання популяції сонячного окуня в Україні, які призначені для збереження місцевих екосистем та рибних ресурсів.

Вважають, що в Україні сонячний окунь з’явився спочатку у Криму та Донецькій області. Далі, методично, ця рибка заселила спочатку річки, потім озера та ставки. За останнє десятиріччя сонячна риба з рідкості перейшла на рівень завсідника.

Зовнішній вигляд та особливості життя сонячних окунів

Сонячний окунь – це типовий хижак сміттєвого характеру. Ненажерливість і швидке розмноження (статевозрілість настає на 2-й рік) витісняє аборигенну рибу з ділянок проживання таких окунів. Згодом, вцей вид становить неприродну конкуренцію, йоржам, окуню, судаку, щуці та іншим хижакам. Оскільки емігрант поїдає їхню кормову основу, в зародку. У прямому значенні цього слова! Як показує практика, куди дістався цей Царьок, розмір племені аборигенних хижаків серйозно зменшується. Живе у неволі (це популярна акваріумна рибка) до 12 років, на волі менше. Виростає до 30 сантиметрів завдовжки (рекорд 41 см). Самці сонячного окуня відрізняються від самок більш вираженою окантовкою плями на зябрової кришці. Тіло риби овальне, сплюснене з боків. Є колючі промені та досить великі зуби в пасті. Але найбільше вражає забарвлення тіла! За цим показником, сонячний окунь найекзотичніша прісноводна риба, яка мешкає в Україні.

З прізвиськ, найчастіше чутно: прибулець, пірання, заморський окунь, царьок. Сонячний окунь харчується кормом тваринного походження (ікра риб, черв’ячки, пуголовки, мальки, личинки, молоді п’явки).

Сонячний окунь – теплолюбна риба. Починає розмножуватися лише коли вода прогріється до 18-20 градусів за Цельсієм. Ще, слід зазначити, що самці займаються потомством. Будують гнізда, охороняють їх. Оберігають  мальків що тільки проклюнулися, від інших хижаків. Під час нересту, вони змінюють забарвлення на яскравіше і стають дуже агресивними.

Максимальна довжина, см – 41
Максимальна вага, грам – понад 500
Тривалість життя, рік – 12
Світовий рекорд –
Нерест при, t – 18-20 градусів Цельсія

Популярні наживки для лову сонячного окуня:

тваринні — мотиль, опариш, хробак
штучні – силіконові приманки, воблери, блешня мікро розмірів

Вилучати з водоймища і використовувати як живець можна рибу будь-якого розміру.

Розповсюдження 60%
Харчова цінність 35%
Спротив 45%

Особливості лову сонячного окуня

Рибалки можуть розраховувати на затримання сонячного окуня в Україні:

  • на спінінг
  • поплавок
  • на донки

Риба ця, охоче відгукується на різні штучні імітації хробаків. У водоймі, мешкає в сильно зарослих ділянках, з повільною течією або без неї. Дуже рідко вибирається із прибережної рослинності на відкриту воду. Ловиться на всі види тваринних насадок. Найбільш успішно, на вудку з поплавцем, з черв’яком на гачку. Десь, біля зрізу рослинності.

Всім нам відомо, як важко досягти мети, якщо поставити собі її. Але це прислів’я не стосується такої риби як царьок. Його зловити якраз не складно. Особливо навесні чи на початку літа. Але що з нею робити?

Ця риба не викликає гастрономічного інтересу у рибалок України. І ловити її вони не люблять. Причина банальна: сонячний окунь, жадібно заковтує гачок, який завдає рибі смертельних ран. Будь-який, за величиною. Фактично, у 90% випадків, після клювання, сонячний окунь – труп. Дуже швидко вмирає і швидко починає розкладатися.

Час, місце та сезон лову сонячного окуня

Україна має різноманітні водойми, у яких можна ловити сонячного окуня протягом більшої частини року.

Час лову залежить від місця та погодних умов. Зазвичай сонячний окунь активний у весняно-літній період, коли температура води найбільш комфортна для його життєдіяльності. Лов сонячного окуня можливий з березня до вересня, проте найбільш результативний період припадає на квітень-травень, коли риба відбуває ікрування.

Місця лову залежать від того, де зустрічається сонячний окунь. Зазвичай це ставки, озера, річки, канали та інші водойми. Рибалка може спробувати свої сили у лові сонячного окуня в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Волинській, Житомирській, Київській, Одеській, Черкаській, Полтавській, Сумській та інших областях України.

При лові сонячного окуня можна використовувати різні види приманок, такі як воблери, блешні, спінінги, мормишки, живі наживки, інші. Однак, варто пам’ятати про правила рибальства та заборони на лов окремих видів риб в певні періоди року.