Судак вночі

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

У басейнах річок, що впадають в Чорне і Азовське моря є такий хижак, як судак. Його популяція широко представлена на великих водосховищах, в річках, каналах і озерах. Також судак присутній і в деяких комерційних водоймах. Його використовують як індикатор чистоти і здоров’я екосистеми. У брудних і погано насичених киснем водах судак гине. В принципі, зустрічається на всій території України.

ІХТІОЛОГІЯ

Вид вперше був описаний у 1758 році. З тих пір про судака стало багато чого відомо. Цей хижак нереститься навесні, при температурі води, яка дорівнює 12 градусів Цельсія. Нерідко процес розмноження відбувається на глибині у 6 метрів. Так що, місць для кладки ікри судака є маса. Інша справа, що чистих річок, придатних для життя судака — стає все менше. Його популяція помітно зменшилася за останні кілька років, але є надія на її відновлення. В Україні, на державному рівні це намагаються виправити за допомогою новомодних нерестових гнізд.

Досьє риби України Судак під водою

Росте ця риба досить швидко, в дворічному віці може мати вагу більше одного кілограма. Виростає більше метра завдовжки і вагою до 15 кг. Від окуня і щуки цей хижак відрізняється здатністю жити в солоній воді. Судак зустрічається в Азовському морі, наприклад у Бердянському порту.

ОСОБЛИВОСТІ ЛОВУ СУДАКА

Судак дуже обережний хижак. Улюбленим місцем дислокації судака в річці є глибокі ділянки, з чистою, не каламутною водою. Такі, що знаходяться поруч з плином у вирах. Він любить місця з піщаним дном і уникає ділянок із стоячою водою. Судак основну активність виявляє під час сутінок. Часто клює і вночі, цим, безсумнівно, варто скористатися усім охочім його упіймати. Цей хижак полює біля підводних каменів, скель і інших місць зростання молюсків, часто супроводжує коропових. Судак – глибоководний хижак, клювання якого може статися і на 15-ти метровій глибині. Після вивудження з такої глибини риба напевно помре через різку зміну тиску, тому немає сенсу відпускати виловлену із глибини рибу. Вона все одно помре… Але правила рибальства виконувати потрібно і тому рибу не залікову слід відпустити. От така катавасія.

Найбільш успішно судака ловлять рибалки, які використовують спінінгову снасть з джигою, або з поролоновою рибкою. Також судака ловлять на живця, і іншим призначеними для хижаків снастями. Не зайвою підмогою на водоймі буде човен з мотором, шанси на успіх, в цьому випадку, виростуть на порядок!

Досьє риби України Судак на мішку

СЕЗОН ЛОВУ ТА ЧАС ЖОРУ
Як і всі хижаки, активний навесні, влітку, восени і взимку. Пік активності – переднерестовий жор у березні. В цей час судак збивається в зграї і стає дуже агресивним.

  • Цікавий момент. Під час нересту самці охороняють гнізда, та ніби  у цей час не харчуються. Але вони в цей період настільки агресивні, що атакують навіть риб, що переважають їх за розміром. І цим користуються не чесні на руку рибалки.

ІДЕАЛЬНІ УМОВИ ЛОВУ

На ранковій та вечірній зорі. та у першій половині ночі. Ідеальний час лову – від заходу і до півночі.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА

Як і у всіх риб, є у судака і своє прізвисько. Народ обзиває його “ікластим”, а іноді звуть його Агап. Своє прізвисько він отримав за характерні іклоподібні зуби у пасті. Які, до речі, у самців більш виражені, ніж у самок. Має клиноподібну форму тіла і розвинені крупні плавники.

ГАСТРОНОМІЯ

Цей вид прісноводної риби цікавий рибалкам, ясна річ, за гастрономічні якості. М’ясо судака містить 20 амінокислот і є дієтичним продуктом, з 18% вмістом білка. Воно так само містить 8 незамінних амінокислот, та такі мінеральні речовини як:

  • фосфор, калій, йод, молібден і марганець.

В’ялений і смажений судак – дуже популярні страви!

СВІТОВІ РЕКОРДИ

Рекордний судак був виловлений в 1997 році Collins Guide. Зафіксована вага риби — 11 кілограмів 420 грамів.