Back
Судак вночі

Судак звичайний Sander lucioperca

Родина: окуневі

Судак звичайний – класичний хижак, досить поширений об’єкт лову. На жаль, його популяція у водоймищах України за останні десятиліття суттєво скоротилася. Причина? Популярність судака як у рибалок, так і у рибоїдів, а також екологія та спосіб життя судаків. Високі кулінарні характеристики вигідно виділяють цю рибу серед інших, хоча знайти її не так просто. Але чим складніше рибу знайти, тим цікавіше рибалка! І така рибалка з кожним роком набуває все більше прихильників.

Судачатники” – це окрема каста рибалок, з цілою індустрією пристосувань для пошуку та лову судака. Про популярність цієї риби говорить ще один показник: кількість прізвиськ. Судака в Україні називають: ікластий, агап; дрібного – скельця, пістолет, цвях, чопик; великого – інтелегент.

Зовнішній вигляд та особливості життя судака

Розглядаючи рибу в профіль можна відзначити довгасте, стиснуте з боків тіло золотаво-сріблястих кольорів, з темною, зеленувато-сірою спинкою, розвиненими спинними плавцями та пропорційно розвиненою головою. Завершують образ великий рот, покритий іклами, потужні щелепи, стрілоподібна форма — справжня машина для вбивств.

Судак на світанку

Пошук місць проживання судака процес цікавий і важливий. Оскільки судак є хижаком, йому необхідно сидіти в засідці, аналогічно щуці, і напасти в несподіваний момент для жертви. У місцях, де росте багато рослинності, його знайти вкрай складно, швидше навіть уявляється неможливим. Судак полюбляє інші місця.

У пошуку хижої риби на озерах чи водосховищах допоможуть особливі ознаки його присутності. При огляді озера помічаються бризки та підстрибування наляканої дрібної риби. Найточнішим наведенням будуть чайки, тому що підловлюють малька, що вистрибнув від переляку, і дрібну рибку. Судак, хижак дуже чутливий до сторонніх звуків, тому все потрібно робити дуже акуратно та тихо. В річках, судаки займають найглибші місця, з корчами та невеликою течією. Судак звичайний полюбляє піщані коси, вкриті черепашками, підводні скелі та дуже великі глибини.

Розмножуються судаки навесні, за температурою води близько 12 градусів за Цельсієм. Самки готують гнізда на глибині до 4 метрів, без течії. Самці, весь час розвитку малечі охороняють нерестовище, та майже не годуються.
Максимальна довжина, см – близько 130
Максимальна вага, кг – 20
Тривалість життя, років – 17
Світовий рекорд — 11 кілограмів 420 грамів(в 1997 році, Collins Guide)
Нерест при, t – вище 12 градусів за Цельсієм
Популярні наживки та приманки для лову судака:
тваринні – черв’як, опариш, мотиль, молода п’явка, живець;
штучні – воблери, їстівний силікон, блешні, що обертаються та коливаються та ін.
Увага! Мінімальний допустимий до вилову розмір судака: 42 см на внутрішніх водоймах 38 см у водоймах Азовського регіону; 38 см у водоймах Чорноморського регіону;
Розповсюдження
Харчова цінність
Рівень спротиву

Судак звичайний — особливості лову

Судака ловлять на джиг, а також блешнею або воблером. Вага блешні в середньому від 4 грамів і більше. Використовується спінінг з котушкою, а волосінь 0,20 – 0,4 мм, або плетена нитка від 0,10 товщини та повідець з флюроокарбону в залежності від розміру риби.

Вудкою ловлять на живця (верховодка, бичок або пічкур), черв’яків по 5 і більше штук, на снасточку з рибою. При цьому рибка може бути й мертва. Найвдаліша наживка – це, звичайно, риба, причому жива. Коли з’являється клювання, не варто поспішати, робити різких рухів, а необхідно дати час проковтнути наживку судаком.

Секрети риболовлі - судак

Спінінгом ловлять на джиг або блешнями. Судак дуже чутливий до звуків, тому краще ловити його з човна, на глибинних місцях. Грати судачою блешнею(джигою) треба повільно, ліниво, іноді торкаючись дна, з паузами. Блешні можуть бути як з латуні, свинцю, так і срібні, головне, щоб мали матовий відтінок та були довгастими. А на джигу краще начепити їстівний силікон. Клювання судака проявляється як ривок під час паузи або невеликий поштовх, часто відчувається як би зачіп. Необхідно зробити різке підсікання, щоб пробити пащу судаку.

Час, місце та сезон лову судаків

Судак належить до одного з найактивніших хижаків у водоймах і тому перебуває у безперервному пошуку їжі, тобто дрібної рибки, а також різноманітних личинок та черепашок. Єдиний період коли судак не ловиться – нерест. Клювання у вечірній та нічний час набагато успішніше. Під час сходу клювання падає. Це пов’язано з тим, що великий судак переміщається в глибинні місця, але клювання може продовжуватися і до обіду, тому що дрібні особини часто виходять на охоту після харчування крупних судаків.Половили судака — схід сонцяДля лову судака бажано мати ехолот, щоб розуміти підводний рельєф. Судак дуже рідко тримається місць без укриття, тому будь-яка аномалія повинна ретельно обловлюватися. А якщо вона в глибокому місці, то обловлюватися з різних точок. Іноді напрямок проводки значить більше, ніж колір та форма приманки. Судак дуже агресивний хижак, втручань в особисте життя не пробачає…

Річна активність судака найвища взимку та восени, найнижча весною у другу декаду. Влітку, судак добре харчується, але короткий період часу. Зазвичай або у сутінках, або спочатку темряви. Пік активності зазвичай спостерігається перед нерестом(тут нема що пояснювати), та після перших холодів. Ловлю судака восени умовно ділять на два терміни, де перший припадає на третю декаду серпня-вересня, а другий з жовтня до листопада.

Ближче до осені температура води у водоймищах починає опускатися і хижак активізує свою діяльність, тому перші осінні місяці вважаються найбільш вдалими для його лову. При настанні холодів судак може трохи причаїться, але не на довго, тому що він далі переходить у глибші місця, де продовжує харчуватись. Під час нересту судак практично не харчується, але під час охорони своєї малечі він дуже агресивний. Кидається на будь-що!