Warning: The magic method Vc_Manager::__wakeup() must have public visibility in /home/prosemen/fishing.in.ua/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-manager.php on line 203
Ловля на вудочку в травні
Back
Про клювання карася в листопаді

Ловля на вудочку в травні

Травень – один із найкращих місяців для риболовлі незважаючи на те, що багато прісноводних видів тільки віднерестилися і ще «хворіють» після цього виснажливого процесу. А деякі лише починають підтягуватися до нерестовищ. Наприклад, теплолюбний карась. Риба метає ікру на прибережному мілководді, затопленому при розливі, тому найкращою снастю в цей час року стає звичайна вудка з поплавцем. До того ж у травні діють нерестові заборони та ловити можна лише на один гачок. Це ще одна причина зробити вибір на користь простої і зрозумілої вудки з поплавцем.

Яку ж рибу можна ловити на вудку наприкінці весни? Та практично всю, починаючи з верховодки і закінчуючи коропом. Навіть голодна щука в травні нерідко спокушається хробаком, призначеним для мирних видів. Причому цього місяця добрими трофеями можуть похвалитися не лише матері рибалки з багаторічним досвідом за плечима. Початківці теж непогано ловлять, і це зовсім не везіння, а збіг сприятливих факторів. По-перше, вода вже прогрілася до комфортної температури, але спеки ще немає.

Про клювання карася в листопаді
По-друге, травнева погода на відміну від березневої чи квітневої більш стабільна, немає різких стрибків температури та тиску, коли всього за кілька годин умови змінюються кардинально, що негативно позначається на поведінці підводних мешканців. Ну і по-третє, багато видів триматися недалеко від берега, в багатій кормовій зоні. На літні стоянки вони почнуть переміщатися в другій половині місяця, а то й на початку літа (залежно від погоди, що склалася). Все це сприяє результативній риболовлі. Розгляну докладніше, яку рибу і як ловлять у травні на вудку.

Ловля на вудочку верховодок

Ця маленька рибка через свої невеликі розміри приваблива далеко не для всіх рибалок, вона цікава лише тим, хто не з чуток знає про її смакові якості. А вони чудові. В міру жирну рибку з ніжним м’ясом можна коптити, в’ялити, смажити зі сметаною, вона порадує неперевершеним смаком у будь-якому вигляді. До того ж упіймати її зовсім нескладно. Верховодка відрізняється ненажерливістю, постійно шукає їжу, вистачає все, що падає з дерев у воду, тому ловлять її в основному з берега, рідше з човна і в чоботях.

ВерховодкаДля вудіння маленької рибки підійде махова снасть, а в тих місцях, де необхідно закидати приманку далі, можна скористатися штекерним або матчевим варіантом. Слід зазначити, що махова вудка зручніше і простіше в експлуатації, для динамічного лову верховодки вона підходить якнайкраще. Така снасть зазвичай складається з:

 • легкого вудлища завдовжки 4-6 метрів;
 • основна волосінь завтовшки 0,12 мм;
 • мініатюрного поплавця вантажопідйомністю не більше 1 грм;
 • повідець довжиною 10-12 см, трохи тонший за основну мононитку (часто уклейку ловлять без повідця, грузило і гачок встановлюються на основній волосіні);
 • грузика-дробинки;
 • гачка , за європейською класифікацією – від 17 до 13 номерів.

У прогрітій травневій воді маленька рибка тримається великими групами у верхніх шарах, тому снасть налаштовують так, щоб гачок з принадою знаходився нижче поверхні на 25-30 см. За певних умов, наприклад, у прохолодну погоду можливий лов і в придонному горизонті. Найбільш уловистою наживкою вважається опариш, також можна пробувати ловити на шматочки черв’яка, бовтанку, тісто. Підгодовування має свої нюанси. Оскільки верховодка мешкає переважно у верхньому горизонті, суміш повинна починати працювати (пиляти) вже з поверхні. З таким завданням може впоратися тільки підгодовування, що складається з дрібних легких компонентів, які у воді створюють хмару привабливої каламуті.

Верховодка на гачкуЛовля уклейки пізньої весни відрізняється від риболовлі на карася або, скажімо, ляща в цю ж пору року. Маленька рибка ніколи не буває ситою, клює протягом усього світлового дня, тому зовсім необов’язково рано вставати. Можна приїхати на річку годині о 10 і спіймати стільки, скільки захочеш.

Ловля плітки на вудочку в травні

У багатьох регіонах у першій половині травня плітка закінчує нереститися, повертається до звичного способу життя і радує рибалок непоганими уловами. Поки немає спеки, ця риба залишається на прогрітих мілководних ділянках, де вже починає з’являтися молода рослинність і повно дрібних безхребетних. Тобто, у комфортних умовах та з їжею. Саме в таких місцях її можна результативно ловити поплавцевою снастю – маховою, матчевою чи болонською.

Плітка на ДніпріЗа популярністю на першому місці махова вудка, що пояснюється її доступністю, простотою у використанні та високою ефективністю. Залежно від умов лову вона може комплектуватись по-різному. Якщо в далекому закиданні потреби немає, тоді й вудлище можна взяти більш коротке – 3-4 метри. Якщо риба стоїть не на першій брівці, а далі, тоді знадобиться вудилище довжиною 6-7 метрів. На течеї застосовуються чутливі тонкі поплавці, а в стоячій воді бочкоподібні. Товщина основної волосіні та повідець залежить від розмірів плітки та кількості рослинності в точці лову. Чим більша риба і вищий ризик зачепу, тим товщі мононити. Гачки підбираються під приманку. Так при лові на черв’яка потрібні гачки більшого розміру з довгим цівкою, а для опариша або перловки підійдуть короткі № 12-10 за міжнародним класифікатором.

Ми непомітно підійшли до приманок. На що ж ловити плотву наприкінці весни? Дрібні та середні особини не відмовляться від мотиля та опариша, трофейний екземпляр можна зловити на хробака. Принади рослинного походження – вищий пілотаж. Весняна плітка, особливо щойно віднерестилася не завжди клює жадібно, вона може довго пробувати перловку, манну бовтанку або хлібну кульку, нерідко стягуючи ці насадки з гачка. Успішно боротися з таким «злодійством» здатні лише досвідчені рибалки, що точно визначають, коли робити підсікання.

Як варити перловку
Підгодовування травневої плітки – обов’язкова складова успішної риболовлі. У хід йдуть як готові магазинні суміші, так і каші власного приготування. Важливо, щоб підгодовування добре «пилило», тому краще віддати перевагу дрібнофракційним складам, які залучають рибу здалеку і не насичують її. При лові на вудку з поплавцем підгодовування закидається вручну, досить часто, але невеликими порціями (2-3 кулі кожні півгодини).

Ловля лящів в травні на вудочку

У травні майже в усіх регіонах заборонено лов з човна, а лящ не відноситься до видів, що мешкають на прибережному мілководді. Цей полохливий представник коропових підходить до берега тільки в нічний час, а вдень воліє триматися на ямах та руслових брівках. Вудкою дістати його можна тільки в тих місцях, де дно різко йде практично від самої берегової лінії. Крім того, він любить м’яке дно, що теж потрібно враховувати під час пошуку перспективної точки.

Лящ на течіїВиходячи з вищесказаного напрошується висновок: успішно ловити травневого ляща можна лише снастю з далеким закиданням. З цим завданням чудово справляється болонська вудка, укомплектована котушкою та необхідним запасом волосіні. Її можна закидати вище за течією від загодованого місця і потихеньку відпускати, поки гачок з принадою не опиниться в точці лову. Завдяки такій подачі ризик налякати обережну рибу стає мінімальним.

В оптимальній комплектації (легкість в експлуатації + надійність + ефективність) болонська снасть для вудження ляща включає:

 • спеціальне вудилище з пропускними кільцями довжиною 5 метрів, що має вбудований амортизатор;
 • безінерційну котушку, збалансовану з вудлищем;
 • основну волосінь діаметром від 0,20 до 0,30 мм (за  розміром риби);
 • повідець довжиною 25-30 см тонше основної волосіні на 0,02-0,03 мм;
 • поплавець з довгим кілем вантажопідйомністю до 7 г;
 • завантаження із свинцевих дробинок, рівномірно розподілених від поплавка до повідця;
 • гачок, розмір якого має відповідати наживці.

Важливо: при поганому клюванні або його відсутності ситуацію може виправити довший повідець. Іноді досить подовжити повідець всього на 10 см, і лящ одразу починає впевнено клювати.

На болонську вудку ляща найчастіше ловлять у проводку на перспективних ділянках з чистим дном, без каміння та корчів. На початковому етапі риболовлі обрану точку загодовують магазинною або домашньою підгодівельною сумішшю, закидаючи у воду кілька великих куль. Підгодовування почне працювати через 15-20 хвилин і цього часу достатньо, щоб підготувати снасть. Правильно закидати оснастку вище за течією від годівлі, відпускати її до точки лову і там притримувати, дозволяючи повідку повністю витягнутися. Після цього приманка починає привабливо грати на течеї.

Лящ на Самарі ловля на вудочкуУ першій половині травня, поки що прохолодно, варто віддати перевагу насадкам тваринного походження – опаришу та черв’яку. У міру потепління можна переходити до рослинних насадок, не забуваючи про переваги об’єкту лову. Лещ любить горох, перловку, може спокуситися кукурудзою, добре бере на манну бовтанку. Непоганих результатів можна досягти, комбінуючи різні насадки.

Ловля на вудочку карасів в травні

Травневий карась цікавий багатьом рибалкам, оскільки наприкінці весни найчастіше трапляються великі екземпляри. З настанням літньої спеки зловити трофей буде набагато складніше. Карасьова рибалка у травні нічим не відрізняється від лову в інші місяці сезону відкритої води, хіба що у прозорій весняній воді сріблястий красень поводиться трохи обережніше. Саме тому досвідчені карасятники намагаються не шуміти на березі і ставлять на вудку більш делікатне оснащення, яке не лякає рибу.

Найкращий час для вудіння карася в травні – з 6 до 10 ранку. Залежно від ступеня прогріву води він може почати клювати раніше або, навпаки, пізніше, коли сонце вже підніметься високо. В окремі дні ранковий клювання плавно переходить в обідню і триває до самого вечора, але така активність буває далеко не завжди.

Карась на річці Самара
Зграйний карась не любить великих глибин, у місцях глибше 2 метрів трапляються лише великі особини-одиначки. Основна маса воліє триматися на прогрітих прибережних ділянках поряд з рослинністю або у вікнах серед трави. Сріблястого також приваблює мулисте дно, в якому мешкають черв’яки, п’явки, личинки та інші безхребетні. На водосховищах, озерах, кар’єрах та болотах він може перебувати в будь-якій точці, у таких водоймах знайти його складніше. На річці простіше, кожна річкова затока або кишеня з уповільненою течією (без течії), заросла очеретом і рогозом, стає притулком об’єкта лову.

Карась на вудочкуДля вудіння травневого карася підійде будь-який тип снасті з поплавцем, але більшість рибалок вибирають найпростіший і універсальний варіант – махову вудку. Болонка, матч і штекер застосовуються лише там, де потрібне дальнє закидання. Вимоги до махової снасті мінімальні – легке зручне вудлище та делікатне оснащення. У травні вона може комплектуватися такими складовими:

 • вуглепластиковим або композитним вудилищем, довжина якого варіюється в межах 3-7 метрів залежно від умов лову;
 • основний ліскою діаметром 0,20-0,30 мм;
 • поплавком вантажопідйомністю до 2 г (форма може бути будь-який, за перевагою рибалки);
 • одним або декількома грузиками-дробинками;
 • повідцем з моноліски 0,12-,018 мм;
 • гачком № 10-16 міжнародної класифікації.

Щодо їжі, карась – відомий привереда, проте його легко тримати на точці за допомогою дуже простого підгодовування. Будь-яка каша, будь то пшонка або перловка, змішана з макухою, швидко приверне карасеву зграю і змусить довго залишатися в цьому місці. А ось із приманками не все так просто. У весняний період об’єкт лову може змінювати свої смакові уподобання протягом одного дня, причому не раз. То йому черв’яка подавай, то опариша, то щось рослинне. Знаючи цю особливість карася, рибалки беруть на водойму кілька різних приманок та експериментують з ними в процесі риболовлі.

Ловля лина в травні на вудочку

Саме у травні, коли вода температури води піднімається до 10 градусів, лин стає активним після холодів. Цей теплолюбний мешканець водойм «розгойдується» довше за інших, йому необхідне справжнє тепло. Звичайно, він може почати клювати і раніше, але це буде ще не те клювання, про яке мріють рибалки.

Ловля лина в серпні на Самарі — на поплавочну вудочкуНаприкінці весни лин тримається великими зграями, тоді як влітку ця риба вважає за краще жити нечисленними розрізненими групами, а то й зовсім поодинці. Годується переважно тваринною їжею (комахами, личинками, хробаками), але вже наприкінці місяця починає цікавитись молодою рослинністю. Нерест починається ближче до літа, в холодних регіонах у червні, а до цього ліню ніщо не заважає активно харчуватися та куштувати на смак запропоновані рибалками приманки. Іншими словами, травень – мабуть, найкращий час для лову цієї смачної рибки.

Лин мешкає в рясно ставних ставках і озерах, а також на річкових ділянках без течії (заводи, стариці, невеликі затоки). Як правило, в таких місцях крім густої рослинності на дні лежить товстий шар мулу, що рясніє жучками-черв’ячками, що, власне і потрібно линам. Крім того, рибалки відзначають його нез’ясовну потяг до такої водної рослини, як хвощ болотний (інша назва хвощ приречний). Там, де воно росте у великій кількості, обов’язково мешкають лини.

У виборі снасті проблем не буде, підійде така ж махова вудка, як і для вудження карася. Єдине, що в ній можна замінити, це повідець замість нейлонового поставити флюорокарбоновий. Справа в тому, що лин ще більш обережний і полохливий (навесні ця якість проявляється особливо), тому краще, щоб волосінь у воді була невидимою.

Ловля лина в серпні на вудочкуНаживкою номер один для лина вважаються перловка(в нашому регіоні), також він може брати на опарыша, личинку короїда, п’явку, хробака. На окремих водоймах об’єкт лову цікавиться рослинними приманками, клює на тісто, шматочки вареної картоплі, скатаний у кульку хлібний м’якуш. Підгодовувати цю рибу потрібно акуратно, сумішшю,  яка щонайменше наполовину складається з тваринних компонентів, без сильних ароматизаторів, невеликими порціями. Головне правило: не перегодувати та не налякати незвичним запахом.

Корисна порада щодо риболовлі в травні

Травнева ловля на вудочку комфортна, цікава, результативна та сповнена сюрпризів. Наприклад, несподіваним сюрпризом може стати поява рибінспекції з наступною малоприємною розмовою та складанням протоколу. Щоб нічого подібного не сталося, краще в заборонений період рибалити зі звичайною вудочкою поплавця і одним гачком. Тим більше, що така снасть у цю пору року є дуже ефективною.

Народився я майже в очеретах, на березі Волги, в районі під назвою Світлий Яр. З молоком матері, ввібрав у себе любов до риб та їх лову. У 5 років я вперше взяв у руки вудку. Досі за неї тримаюся...

Leave A Reply